b_300_0_16777215_00_images_555.jpeg

در سالی که از سوی مقام معظم رهبری، سال تولید، پشتیبانی ها و مانع زدایی ها نام گذاری شده است باید توجه ویژه ای به بخش تولید خصوصا در بخش نیازهای مهم مردم از سوی مسئولین امر صورت پذیرد.یکی از اصلی ترین مشکلات مردم تامین مسکن است و باید در راستای تولید مسکن قدمهای زیادی برداشته شود و موانع تولید رفع گردد و با راهکارهای مناسب قیمت ساخت و ساز تعدیل شود.

رشد هزینه‌های جانبی نظیر ماشین‌آلات، مصالح ساختمانی،هزینه بالای خدمات شهرداری ها،نظام مهندسی،عوارض ناشی از اختلافات سلیقه ای، دستمزد کارگران، مصوبات شوراهای شهر و از همه مهمتر دلالان و مافیای مسکن، سبب افزایش قیمت تمام شده واحدهای مسکونی شده و مانع از تحقق ارزان‌سازی قیمت ها میگردد. در حال حاضر برای تسریع در ساخت و ساز مسکونی در سطح شهرها مساله صنعتی‌سازی به جای سنتی مورد تاکید قرار می‌گیرد، ولی در این راستا استفاده از ماشین‌آلات، متخصصان مجرب، ابزار، بهره‌گیری از جرثقیل های مجهز، به قیمت‌های امروز، بار مالی سنگینی برای ساختمان‌سازی به دنبال دارد.
از سوی دیگر چنانچه ذکر گردید هزینه های بالای مصوبات شوراهای شهر و عوارض شهرداری و هزینه های سازمان نظام مهندسی و انشعابات واحدها، در قیمت تمام شده مسکن تاثیر بسزایی را دارند و این رشد هزینه‌ها در ساخت‌ و ساز بویژه مسکونی، برای مصرف‌کنندگان نهایی، مشکلات جدی را به وجود آورده است. و قانونها و مباحثی که تاثیری در ساخت و مقاومت مسکن نداشته و بجای بررسی تخصصی و ارائه راهکارها با افزودن هزینه های گزاف و ایجاد موانع و بالعکس موجب اذیت و آزار مهندسین و سازندگان و تحمیل بار مالی میگردد و همچنین هزینه های اضافی نظام مهندسی که هزینه ها نسبت به خدماتشان بسیار بالاست، برای تولید کنندگان مسکن مشکل اساسی زمان شروع و اتمام پروژه و به طبع آن تورم مسکن ایجاد میکنند.
یک اصل اساسی دراقتصاد جهان همواره مورد توجه قرار می‌گیرد و آن توجیه اقتصادی هر طرح و برنامه است، در زمان حاضر سازندگان واحدهای مسکونی چنانچه در اجرای پروژه خود بهره لازم نبرند پای به عرصه ساخت و ساز نخواهند گذاشت و رغبت چندانی برای ساخت و سازها نخواهند داشت ، زیرا شرایط بازار در صورت ادامه رویه کنونی به آنها اجازه بقا نمی‌دهد. سرمایه گذاران و سازندگان واحدهای مسکونی زمانی که نتوانند مطابق شرایط به تعهدات خود عمل کنند، ناگزیر از تغییر وضعیت هستند و این امر به سود سازنده و مصرف‌کننده نهایی نخواهد بود.
اگر میخواهیم مشکل تولید مسکن و به طبع آن مشکلات حاصله برای خرید خانه برای قشر آسیب دیده خصوصا زوج های جوان را حل کنیم راهی جز پایین آوردن هزینه های تولید و امتیاز دهی به سازندگان مسکن نداریم. امید است در سالی که رهبر معظم به حمایت از تولید و رفع موانع تاکید دارد،مسئولین محترم با سیاست گذاری صحیح راه را برای افزایش تولید مهیا سازند.

رسول صادق زاده
جانشین حزب همت در استان آذربایجان شرقی

نوشتن دیدگاه


تصویر امنیتی
تصویر امنیتی جدید

تاریخچه حزب

در حال آماده سازی این بخش ......

اطلاعات تماس

آدرس: تبریز - خیابان رسالت - روبه روی قنادی - دفتر حزب همت 

دفتر: ۳۴۴۱۰۱۰۶ (۰۴۱)

پیام کوتاه: به زودی ....

 ایمیل:info@hemmatp.ir

تلفن ضروری : ۰۹۳۳۶۱۷۳۹۴۹ ( پتره )